Ogłoszenia parafialne

Niedziela – Uroczystość Najświętszej Trójcy 

Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam
do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.

(J 16,12-15)

Młodzi o Ewangelii:

Jezus chce nam dużo przekazać, ale nie mówi wszystkiego od razu. Jednocześnie informuje, że przyjdzie Duch Święty, który wypowie całą prawdę. Duch Święty jest właśnie tym Duchem Prawdy, o którym mówi Jezus. Dlatego jest tak ważny. Jego dary nas umacniają, ale tylko od nas zależy czy pozwolimy Mu wejść do naszego serca, czy dary te otrzymamy i tę prawdę usłyszymy. Musimy tego prawdziwie pragnąć.

 

Ogłoszenia Parafialne:

  1. Rozpoczynamy wielkie nasze działania znakiem krzyża. Niech wszystkie profanacje w świętych tajemnic naszej wiary, które mają miejsce w ostatnich czasach, mobilizują nasz do zdecydowanego opowiedzenia się po stronie Chrystusa.
  2. W tym tygodniu w poniedziałek wspomnienie św. Brata Alberta Chmielowskiego, zakonnika. Warto pamiętać, o tym, że św. Brata Albert brał udział w bitwie pod Małogoszczem. W środę Msza św. na zakończenie roku szkolnego o godz. 8.00
  1. W czwartek Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. – Boże Ciało. Msze św. o godz. 8.00, 10.00, 17.00. Po Mszy św o gosz. 10.00 rozpocznie się procesja eucharystyczna, która będzie szła stałą trasą. Po procesji Msza św. Zachęcamy do udziału w procesach eucharystycznych w ciągu oktawy Bożego Ciała. I w nabożeństwach czerwcowych.
  2. Miło nam poinformować, o tym, że młodzież z grupy „Niepokonani w Bogu” Została włączona do KSM-u Diecezji Kieleckiej. Stworzyła tym samym 11 oddział pod nazwą KSM Niepokonani w Bogu oddział w Małogoszczu. Młodzież z tejże wspólnoty dziś wyjechała na kilkudniowy odpoczynek w górach.
  3. Składamy serdecznie podziękowanie za dofinansowanie wyjazdu młodzieży na spotkanie na Lednickich Polach. Podziękowanie to składamy na ręce Pana Burmistrza Mariusza Piotrowskiego.

 

Boże Ciało

Boże Ciało jest świętem ruchomym. Dzień obchodów tego święta wyznaczany jest na podstawie daty Świąt Wielkanocnych, 60 dni po Wielkanocy. Boże Ciało inaczej nazywamy uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskie. W Europie i Polsce święto to obchodzone jest od średniowiecza. Tego dnia czczony jest Chrystus w Najświętszym Sakramencie.Cztery ołtarze na trasie procesji podczas Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa mają symbolikę religijną. Są one odwołaniem do czterech Ewangelii. Procesja zatrzymuje się przy ołtarzach, przy których śpiewane są perykopy ewangeliczne* Mateusza, Marka, Łukasza i Jana

Dlaczego Świętujemy Boże Ciało?

Na ustanowienie i rozpowszechnienie tego święta miało wpływ przyjęcie w 1215 roku dogmatu o transsubstancjacji, czyli realnej przemianie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Z kolei w 1263 roku w Bolsenie miał miejsce cud eucharystyczny – hostia w rękach wątpiącego w transsubstancjację księdza zaczęła krwawić. Do dziś zachował się korporał, który jest uznawany za ten, na który podczas wydarzenia spadły krople krwi. Uroczystość Bożego Ciała ma charakter radosny i dziękczynny, związana jest z nim także uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Zwyczaje i wierzenia

Niekoniecznie religijną symbolikę mają dekorujące ołtarze świeże rośliny, najczęściej gałązki brzozy. Wierzono, że mają one właściwości ochronne przed złymi mocami, chronią przed piorunami i dlatego zatykano je za framugami drzwi oraz poświęconymi obrazami. Gałązki brzozy zanoszono również na pola, żeby chroniły zbiory. W oktawie Bożego Ciała święci się również wianki z kwiatów i ziół leczniczych. Wianki, podobnie jak gałązki brzozy miały chronić domowników, ale również zwierzęta gospodarcze przed złymi mocami. Zakopane na polu miały chronić zbiory przed szkodnikami i nieurodzajem. Z ziół robiono napary lecznicze na różne choroby.