Pragniemy poinformować, że naszych chorych Parafian z posługą sakramentalną odwiedzimy w najbliższą sobotę (12 kwietnia) w godzinach dopołudniowych.
Gdyby była potrzeba przyjścia z sakramentem pokuty i namaszczenia jeszcze do jakiejś osoby spoza listy odwiedzanych co miesiąc, prosimy o zgłoszenie takiej osoby w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.
ZNACZENIE SAKRAMENTU
Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone. (Jk 5, 14 – 15).
Sakrament namaszczenia chorych jest przeznaczony dla osób ciężko chorych i starszych. Można przyjmować go wielokrotnie, nie tylko w sytuacji zagrożenia życia.
Skutki specjalnej łaski sakramentu namaszczenia chorych są następujące:
– zjednoczenie chorego z męką Chrystusa dla jego własnego dobra oraz dla dobra całego Kościoła;
– umocnienie, pokój i odwaga, by przyjmować po chrześcijańsku cierpienia choroby i starości;
– przebaczenie grzechów, jeśli chory nie mógł go otrzymać przez sakrament pokuty;
– powrót do zdrowia, jeśli to służy dobru duchowemu;
– przygotowanie na przejście do życia wiecznego. (Katechizm Kościoła Katolickiego, 1532)
Odwiedziny chorego:
Chorych i starszych parafian odwiedzamy z posługą sakramentalną co miesiąc. W przypadkach zagrożenia życia wizyta odbywa się – jeśli to możliwe natychmiastowo.
Przy zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko chorego oraz dokładny adres, a także należy określić jego stan zdrowia – zwłaszcza, gdy chory nie jest w stanie przyjąć Komunii Świętej.
Chory w czasie odwiedzin ma możliwość przystąpienia do Spowiedzi św. i przyjęcia Komunii Świętej. Zawsze przy tej okazji jest możliwość udzielenia Sakramentu Chorych, który może być przyjmowany wielokrotnie nawet w czasie tej samej choroby.
Przygotowanie w domu chorego:
– Stół w pobliżu łóżka chorego nakrywamy białym obrusem.
– Umieszczamy na nim krzyż, a obok świece.
– Na małym talerzyku przygotowujemy kilka kulek z waty (wacik) do oczyszczenia palców po namaszczeniu.
– Dobrze jest, jeśli przygotuje się szklankę z wodą, aby chory mógł napić się, by od razu przełknąć hostię. Jeśli chory ma zawsze kłopoty z połykaniem, osoba opiekująca się nim, powinna poinformować o tym księdza przed udzielaniem Komunii św. Kapłan wówczas poda tylko cząstkę hostii.
Prosimy nie czekać na ostatnią chwilę z wezwaniem kapłana do chorego, aby ten obrzęd nie stał się „ostatnim namaszczeniem”.
źródło: https://jozef-kielce.pl/namaszczenie-chorych/